Zaburzenia Głosu Chrypa.com - kompendium wiedzy

Zaburzenia Głosu  Chrypa.com - kompendium wiedzy

zapalenie górnych dróg oddechowych

Z polipami krtani zmagał się między innymi Kamil Bednarek.

Gdy od dłuższego czasu męczy na chrypka, a nie ma żadnych innych objawów, które wskazywały, by na przeziębienie czy infekcję, należy udać się do lekarza laryngologa. Długotrwała chrypka może być powodowana polipami krtani. Polipy powstają na skutek mechanicznego lub chemicznego drażnienia śluzówki, podrażnienia powodują rozrost komórek nabłonkowych błon śluzowych, które razem z naczyniami krwionośnymi i tkanka łączną tworzą polipy. Pojawiają się one najczęściej u osób pracujących głosem, u nauczycieli i śpiewaków.

Zazwyczaj zmiany są łagodne. Są wynikiem nadwyrężania strun głosowych i nieumiejętnego posługiwania się nim. Mogą być one również wynikiem zapalenia krtani i długotrwałego palenia papierosów. Objawiają się głównie chrypką a także zmatowieniem głosu. W badaniu stwierdza się zgrubiałe zmiany nabłonka i tkanki łącznej. Zwykle są wielkości ok 1 mm i lokalizują się na fałdach głosowych na przedniej 1/3 długości . Jest to charakterystyczne miejsce, ponieważ w tym miejscu występuje największa amplituda drgań, czyli dochodzi do największego obciążenia. By uniknąć zmian polipowych należy nauczyć się prawidłowej emisji głosu oraz go oszczędzać, ograniczyć lub zupełnie zaprzestać palenia papierosów.

Ważne jest również dobre nawilżanie gardła, ponieważ suche powietrze dodatkowo podrażnia i nadwyręża gardło. Leczenie polipów polega na usunięciu za pomocą laryngoskopu. Jednak gdy zmiany nie przeszkadzają w mówieniu i nie powodują chrypki ani bezgłosu to najczęściej pozostawia się je, mimo tego że są to zmiany patologiczne.

Posted in Chrypa, Krtań Tagged chrypka, palenie papierosów, polipy krtani, zaburzenia głosu

(c)Copyrighted Chrypa.com – kompendium wiedzy, All Rights ReservedDownload from Medicine Wordpress themes Osteoporosis